< návrat zpět

Jezdecké hry VII. ročník 2015

Již po sedmé se na louce nad Mutišovem u Slavonic, na které hospodaří pan Jiří Pacal sešli ti, kdo mají rádi koně, jezdecký sport, ale také přírodu a prostě venkov.

Skupina  milovníků koní, která si říká „Hafling club Mutišov, připravila pro diváky a závodníky jezdecké hry -  odpoledne zasvěcené soutěžím pro jezdce a koně.   Jednotlivé soutěže jako byla jízda zručnosti, křížkový parkur do 40 cm, parkur na čas 60 cm a parkur na čas 80 cm prověří nejen začínající mladé jezdce, ale také koňský „dorost“. Obě kategorie takové příležitosti seznámit se se závodním prostředím potřebují pro další pozitivní vývoj pokud by chtěli dále v svůj jezdecký trénink zaměřit na skutečný jezdecký sport.

Nejobsazenější soutěží je vždy jízda zručnosti, kde své základní jezdecké dovednosti  předvádí děti již 5leté na ponících měřících zhruba tolik co oni sami, ale také někdy i dospělí zkušenější jezdci, kteří si užijí trochu legrace. Všechny děti a bylo jich opravdu mnoho obdrželi upomínkový list  a nějakou drobnou cenu. Pro spoustu z nich to bylo první závodní porovnání sil a tím, že dráhu na koni absolvovali bez pádu nebo  zranění koně, ukázali, že už něco umí.

Pikantní soutěží a specialitou bylo skákání Mini Maxi,  kde jsme letos pro spravedlivější vyhodnocení hodnotili zvlášť 2 kategorie – malé koně  a velké koně. V kategorii malých koní – poníků – zvítězila Hana Ridllingová s poníkem Jumbem z místního Hafling Clubu Mutišov – podařilo se jim překonat výšku 100 cm, což je pro poníka měřícího 140 cm velmi hodnotný výkon a v kategorii velkých koní zvítězila Zuzka Procházková s krásným černým hnědákem jménem Lukus z Bezděkova, kteří překonali skok na výšce 130 cm.

Úplným závěrem pak byla odstartoval místní rarita – terénní rovinový dostih - dětmi přezdívaný „Velká mutišovská“, který se letos vzhledem k tomu, že zemědělci nám již oproti jiným rokům zorali nebo zaseli všechna pole v okolí kolbiště, běžel přímo na mutišovské louce jako sprint a zúčastnilo se pouze trio mutišovských, protože všichni další potencionální soupeři již díky nezvyklému horku „odpadli“ . A tak nám děti předvedli, jak se jezdí dostihy v Mutišově.

Odpoledne se vydařilo, počasí jsme „objednali“ – bylo slunečné azuro, diváci tleskali, popíjeli, ochutnávali grilované klobásky z místních zdrojů, děti závodily co jim síly stačily, koně se nijak zvlášť až na malé výjimky, které k tomuto sportu patří, nebránily, takže vše splnilo očekávání a cíle. Všichni jsme doufám strávili příjemné zajímavé odpoledne na zdravém mutišovském vzduchu.

Ceny jsou rozdány, kolbiště osiřelo, jezdci odjeli s koníky do domovů, kde jim přidali ten večer určitě něco dobrého do žlábku za to, že s nimi absolvovali hezké, i když také náročné odpoledne. Nezbývá než si jen přát a slíbit  – snad zase za rok na shledanou.

 


Strana:  1 2 3   další »
Strana:  1 2 3   další »
© Roman Krafka 2015